| Internal Part Number | EIS-74F139SJ | |
| Standard Package | 47 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Decoder/Demultiplexer | |
| Circuit | 1 x 2:4 | |
| Independent Circuits | 2 | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |