Fairchild Semiconductor 74F153SJX
74F153SJX picture photo
Mfg. Part Number
74F153SJX
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
MULTIPLEXER DUAL 4INPUT 16SOP
Datasheet Download
74F153SJX.pdf
Availability of 74F153SJX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74F153SJX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F153SJX
Internal Part NumberEIS-74F153SJX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit2 x 4:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)