| Internal Part Number | EIS-74F161ASCX | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Counters, Dividers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Binary Counter | |
| Direction | Up | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 4 | |
| Reset | Asynchronous | |
| Timing | Synchronous | |
| Count Rate | 120MHz | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |