| Internal Part Number | EIS-74F251ASJX | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Multiplexer | |
| Circuit | 1 x 8:1 | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |