Bourns Inc. 74F275AI-RC
74F275AI-RC picture photo
Mfg. Part Number
74F275AI-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 450MA 1.85 OHM TH
Datasheet Download
74F275AI-RC.pdf
Availability of 74F275AI-RC
QUANTITY
74F275AI-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F275AI-RC
Internal Part NumberEIS-74F275AI-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series74F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.85 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F275AI-RC
Related Links74F27, 74F275AI-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
74F275AI-RC Details Description
Related parts for 74F275AI-RC
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
EVAL PLATFORM V5 FXT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 290MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf