| Internal Part Number | EIS-74F280SC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,100 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Parity Generators and Checkers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Parity Generator/Checker | |
| Number of Circuits | 9-Bit | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |