| Internal Part Number | EIS-74F280SCX | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Parity Generators and Checkers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Parity Generator/Checker | |
| Number of Circuits | 9-Bit | |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |