| Internal Part Number | EIS-74F374MSA | |
| Standard Package | 66 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Flip Flops | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Function | Standard | |
| Type | D-Type | |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Frequency - Clock | 140MHz | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.5ns @ 5V, 50pF | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent | 86mA | |
| Input Capacitance | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |