Bourns Inc. 74F825AI
74F825AI picture photo
Mfg. Part Number
74F825AI
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 200MA 5.1 OHM TH
Datasheet Download
74F825AI.pdf
Availability of 74F825AI
QUANTITY
74F825AI Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F825AI
Internal Part NumberEIS-74F825AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series74F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.1 Ohm Max
Q @ Freq100 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F825AI
Related Links74F8, 74F825AI Datasheet, Bourns Inc. Distributor
74F825AI Details Description
Related parts for 74F825AI
IC FRONT-END DAB 8.5V 44SSOP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf