Bourns Inc. 74F826AP
74F826AP picture photo
Mfg. Part Number
74F826AP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 275MA 1.9 OHM TH
Datasheet Download
74F826AP.pdf
Availability of 74F826AP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74F826AP Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F826AP
Internal Part NumberEIS-74F826AP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series74F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePhenolic
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating275mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F826AP
Related Links74F8, 74F826AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
74F826AP Details Description
Related parts for 74F826AP
EVAL BOARD FOR NE662M04 900MHZ datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 0.8A 5VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf