Texas Instruments 74FCT162244CTPACT
74FCT162244CTPACT picture photo
Mfg. Part Number
74FCT162244CTPACT
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48TSSOP
Datasheet Download
74FCT162244CTPACT.pdf
Availability of 74FCT162244CTPACT
QUANTITY
74FCT162244CTPACT Order Process
Ship out your order
Specifications of 74FCT162244CTPACT
Internal Part NumberEIS-74FCT162244CTPACT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74FCT
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package48-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74FCT162244CTPACT
Related Links74FCT162, 74FCT162244CTPACT Datasheet, Texas Instruments Distributor
74FCT162244CTPACT Details Description
Related parts for 74FCT162244CTPACT
IC REG LDO 3V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HDBASET HDMI OVER CAT5E EXTENDER datasheet.pdf
CONN 4POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X5R 1206 datasheet.pdf