Texas Instruments 74FCT162501ATPVCT
74FCT162501ATPVCT picture photo
Mfg. Part Number
74FCT162501ATPVCT
Manufacturer
Product Category
Logic - Universal Bus Functions
Brief Description
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP
Datasheet Download
74FCT162501ATPVCT.pdf
Availability of 74FCT162501ATPVCT
QUANTITY
74FCT162501ATPVCT Order Process
Ship out your order
Specifications of 74FCT162501ATPVCT
Internal Part NumberEIS-74FCT162501ATPVCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Universal Bus Functions
Series74FCT
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeUniversal Bus Transceiver
Number of Inputs-
Number of Circuits18-Bit
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package56-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74FCT162501ATPVCT
Related Links74FCT162, 74FCT162501ATPVCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
74FCT162501ATPVCT Details Description
Related parts for 74FCT162501ATPVCT
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -4V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 215 I/O 281CSP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 124MA 14 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 21C P 3" YEL NI datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 22A 3PICOSTAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf