NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC08BQ-Q100,115
74HC08BQ-Q100,115 picture photo
Mfg. Part Number
74HC08BQ-Q100,115
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN
Datasheet Download
74HC08BQ-Q100,115.pdf
Availability of 74HC08BQ-Q100,115
QUANTITY
74HC08BQ-Q100,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC08BQ-Q100,115
Internal Part NumberEIS-74HC08BQ-Q100,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-DHVQFN (2.5x3)
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC08BQ-Q100,115
74HC08BQ-Q100,115 Details Description
Related parts for 74HC08BQ-Q100,115
LED RED 5/32" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 326 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 39V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf