NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC10PW-Q100J
74HC10PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74HC10PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74HC10PW-Q100J.pdf
Availability of 74HC10PW-Q100J
QUANTITY
74HC10PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC10PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74HC10PW-Q100J
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL16ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC10PW-Q100J
74HC10PW-Q100J Details Description
Related parts for 74HC10PW-Q100J
Crystal 15.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X6S 0201 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR TMT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 6" datasheet.pdf