ON Semiconductor 74HC125DR2G
74HC125DR2G picture photo
Mfg. Part Number
74HC125DR2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC
Datasheet Download
74HC125DR2G.pdf
Availability of 74HC125DR2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74HC125DR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC125DR2G
Internal Part NumberEIS-74HC125DR2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2011
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC125DR2G
Related Links74HC1, 74HC125DR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
74HC125DR2G Details Description
Related parts for 74HC125DR2G
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 2.7KHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE MED 12A datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf