NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC132PW-Q100,118
74HC132PW-Q100,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HC132PW-Q100,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74HC132PW-Q100,118.pdf
Availability of 74HC132PW-Q100,118
QUANTITY
74HC132PW-Q100,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC132PW-Q100,118
Internal Part NumberEIS-74HC132PW-Q100,118
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.3 V ~ 1.2 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL21ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC132PW-Q100,118
74HC132PW-Q100,118 Details Description
Related parts for 74HC132PW-Q100,118
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92S datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.3A 10-SON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
043-051-2A-020 ANVIL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf