NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC173PW,112
74HC173PW,112 picture photo
Mfg. Part Number
74HC173PW,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP
Datasheet Download
74HC173PW,112.pdf
Availability of 74HC173PW,112
QUANTITY
74HC173PW,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC173PW,112
Internal Part NumberEIS-74HC173PW,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74HC
PackagingTube
FunctionMaster Reset
TypeD-Type
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
Frequency - Clock95MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL30ns @ 6V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent4µA
Input Capacitance3.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC173PW,112
74HC173PW,112 Details Description
Related parts for 74HC173PW,112
FIXED IND 5.6UH 15.6A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 1.5W SC73 datasheet.pdf
DATALAMP HOLDER COLLAR TURRET datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 500LM WHITE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf