NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC1G08GW-Q100,12
74HC1G08GW-Q100,12 picture photo
Mfg. Part Number
74HC1G08GW-Q100,12
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP
Datasheet Download
74HC1G08GW-Q100,12.pdf
Availability of 74HC1G08GW-Q100,12
QUANTITY
74HC1G08GW-Q100,12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC1G08GW-Q100,12
Internal Part NumberEIS-74HC1G08GW-Q100,12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low2.6mA, 2.6mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL23ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC1G08GW-Q100,12
74HC1G08GW-Q100,12 Details Description
Related parts for 74HC1G08GW-Q100,12
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3KV RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf