NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC27PW-Q100J
74HC27PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74HC27PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74HC27PW-Q100J.pdf
Availability of 74HC27PW-Q100J
QUANTITY
74HC27PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC27PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74HC27PW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC27PW-Q100J
74HC27PW-Q100J Details Description
Related parts for 74HC27PW-Q100J
CONN RING TONG 4 AWG #5/16 TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 22V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES WW 1W 0.51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 5POS datasheet.pdf