NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC2G125DC-Q100H
74HC2G125DC-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HC2G125DC-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER/LINE DVR 3ST 8VSSOP
Datasheet Download
74HC2G125DC-Q100H.pdf
Availability of 74HC2G125DC-Q100H
QUANTITY
74HC2G125DC-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC2G125DC-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HC2G125DC-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC2G125DC-Q100H
74HC2G125DC-Q100H Details Description
Related parts for 74HC2G125DC-Q100H
TERM SOLDER TURRET .078"D .165"L datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 460MA 2.68 OHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf