NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC32DB,118
74HC32DB,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HC32DB,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SSOP
Datasheet Download
74HC32DB,118.pdf
Availability of 74HC32DB,118
QUANTITY
74HC32DB,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC32DB,118
Internal Part NumberEIS-74HC32DB,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SSOP
Package / Case14-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC32DB,118
74HC32DB,118 Details Description
Related parts for 74HC32DB,118
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL W/SKT datasheet.pdf
IC DC/DC NANO MOD 0.6-3.6V 8LLP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
IC FIFO ASYNC 64X4 10NS 16CDIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf