NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC390D,653
74HC390D,653 picture photo
Mfg. Part Number
74HC390D,653
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DUAL DEC RIPPLE COUNT 16SOIC
Datasheet Download
74HC390D,653.pdf
Availability of 74HC390D,653
QUANTITY
74HC390D,653 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC390D,653
Internal Part NumberEIS-74HC390D,653
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Assembly/OriginICN6 to ICN8 Transfer 13/Jul/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Packing Reels 30/Mar/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate71MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC390D,653
74HC390D,653 Details Description
Related parts for 74HC390D,653
THERMISTOR PTC 240V 100 OHM 120C datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25MHZ 14SO datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
M12X1 STRT SKT 3P PIGTAIL 1.5M A datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf