NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC4017BQ,115
74HC4017BQ,115 picture photo
Mfg. Part Number
74HC4017BQ,115
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC JOHNSON DECADE CNTR 16-DHVQFN
Datasheet Download
74HC4017BQ,115.pdf
Availability of 74HC4017BQ,115
QUANTITY
74HC4017BQ,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC4017BQ,115
Internal Part NumberEIS-74HC4017BQ,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element10
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate83MHz
Trigger TypePositive, Negative
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DHVQFN (2.5x3.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC4017BQ,115
74HC4017BQ,115 Details Description
Related parts for 74HC4017BQ,115
RES SMD 237K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 28POS TIN WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ISO ADJ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MT BLK 1" datasheet.pdf
KIT EVAL HMC828LP6CE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
UM3636 UNIVERSAL MAT, 5METER datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 700 MOHM datasheet.pdf