NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC4060PW-Q100,11
74HC4060PW-Q100,11 picture photo
Mfg. Part Number
74HC4060PW-Q100,11
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC BINARY RIPPLE COUNTER 16TSSOP
Datasheet Download
74HC4060PW-Q100,11.pdf
Availability of 74HC4060PW-Q100,11
QUANTITY
74HC4060PW-Q100,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC4060PW-Q100,11
Internal Part NumberEIS-74HC4060PW-Q100,11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element14
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate95MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC4060PW-Q100,11
74HC4060PW-Q100,11 Details Description
Related parts for 74HC4060PW-Q100,11
PESO 10/1 100/PK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 200MA 9.2 OHM datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4.2A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf