NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC4520N,652
74HC4520N,652 picture photo
Mfg. Part Number
74HC4520N,652
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC DUAL 4BIT SYNC BINARY 16-DIP
Datasheet Download
74HC4520N,652.pdf
Availability of 74HC4520N,652
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74HC4520N,652 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC4520N,652
Internal Part NumberEIS-74HC4520N,652
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
PCN Assembly/OriginICN6 to ICN8 Transfer 13/Jul/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTube
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
TimingSynchronous
Count Rate69MHz
Trigger TypePositive, Negative
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC4520N,652
74HC4520N,652 Details Description
Related parts for 74HC4520N,652
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .19 4.8MMX100' NYLON datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf