NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC4852D-Q100,118
74HC4852D-Q100,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HC4852D-Q100,118
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16SOIC
Datasheet Download
74HC4852D-Q100,118.pdf
Availability of 74HC4852D-Q100,118
QUANTITY
74HC4852D-Q100,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC4852D-Q100,118
Internal Part NumberEIS-74HC4852D-Q100,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer/Demultiplexer
Circuit2 x 4:1
On-State Resistance195 Ohm
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 6 V
Current - Supply2µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC4852D-Q100,118
74HC4852D-Q100,118 Details Description
Related parts for 74HC4852D-Q100,118
HEADER OPEN .018"DIA .400 20POS datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DSUB 8W8 F SOD NM G50 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf