NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT125PW,118
74HCT125PW,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HCT125PW,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14TSSOP
Datasheet Download
74HCT125PW,118.pdf
Availability of 74HCT125PW,118
QUANTITY
74HCT125PW,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT125PW,118
Internal Part NumberEIS-74HCT125PW,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Assembly/OriginICN6 to ICN8 Transfer 13/Jul/2013
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Lighter Packing Reels 30/Mar/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low6mA, 6mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT125PW,118
74HCT125PW,118 Details Description
Related parts for 74HCT125PW,118
SWITCH KNOB STRGHT 0.5"NTRL BLCK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 41POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.787 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 324BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf