NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT163D-Q100J
74HCT163D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74HCT163D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC BINARY COUNTER 4BIT 16SOIC
Datasheet Download
74HCT163D-Q100J.pdf
Availability of 74HCT163D-Q100J
QUANTITY
74HCT163D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT163D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74HCT163D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
ResetSynchronous
TimingSynchronous
Count Rate50MHz
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT163D-Q100J
74HCT163D-Q100J Details Description
Related parts for 74HCT163D-Q100J
FILM COND 4 MIL 4.5' X 150' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 datasheet.pdf
IC SCR 50A 1000V RD91-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLATFORM PROG TOOLSTICK F542 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 33.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 48V datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
Low Voltage 400 MHz Quad 2:1 Mux with 3 ns Switching Time IC datasheet.pdf