NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT1G86GW-Q100H
74HCT1G86GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HCT1G86GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP
Datasheet Download
74HCT1G86GW-Q100H.pdf
Availability of 74HCT1G86GW-Q100H
QUANTITY
74HCT1G86GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT1G86GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HCT1G86GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeXOR (Exclusive OR)
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low2mA, 2mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL13ns @ 4.5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSSOP
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT1G86GW-Q100H
74HCT1G86GW-Q100H Details Description
Related parts for 74HCT1G86GW-Q100H
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 8DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR MULTIPLY 20SOIC datasheet.pdf
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VIDEO PLUG LOOPING STANDARD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 10 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 11.4199K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf
30W Isolated Wide-Range DC/DC Converters datasheet.pdf