NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HCT251PW,112
74HCT251PW,112 picture photo
Mfg. Part Number
74HCT251PW,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC 8-INPUT MUX 3ST 16-TSSOP
Datasheet Download
74HCT251PW,112.pdf
Availability of 74HCT251PW,112
QUANTITY
74HCT251PW,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HCT251PW,112
Internal Part NumberEIS-74HCT251PW,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74HCT
PackagingTube
TypeMultiplexer
Circuit1 x 8:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HCT251PW,112
74HCT251PW,112 Details Description
Related parts for 74HCT251PW,112
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LIGHT BAR 660NM RED 8.89X3.81MM datasheet.pdf
TBF/P4A MOUNTING PLATE AL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf