Fairchild Semiconductor 74LCX10MX
74LCX10MX picture photo
Mfg. Part Number
74LCX10MX
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC
Datasheet Download
74LCX10MX.pdf
Availability of 74LCX10MX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LCX10MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LCX10MX
Internal Part NumberEIS-74LCX10MX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LCX
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4.9ns @ 3.3V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LCX10MX
Related Links74LC, 74LCX10MX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LCX10MX Details Description
Related parts for 74LCX10MX
RES 300 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO-220AB datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DUAL 16QFN datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf