Fairchild Semiconductor 74LCX240SJX
74LCX240SJX picture photo
Mfg. Part Number
74LCX240SJX
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP
Datasheet Download
74LCX240SJX.pdf
Availability of 74LCX240SJX
QUANTITY
74LCX240SJX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LCX240SJX
Internal Part NumberEIS-74LCX240SJX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LCX
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LCX240SJX
Related Links74LCX, 74LCX240SJX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LCX240SJX Details Description
Related parts for 74LCX240SJX
CABLE FLAT FLEX 28POS 1MM 3" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC SNSR TEMP/FAN PWM CTRL 16QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
STRIKER NATURAL .286"-.291" SQ datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247AC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf