Fairchild Semiconductor 74LCX240WM
74LCX240WM picture photo
Mfg. Part Number
74LCX240WM
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74LCX240WM.pdf
Availability of 74LCX240WM
QUANTITY
74LCX240WM Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LCX240WM
Internal Part NumberEIS-74LCX240WM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LCX
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LCX240WM
Related Links74LCX, 74LCX240WM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LCX240WM Details Description
Related parts for 74LCX240WM
FIXED IND 180NH 240MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NAT 7.93"LX11.93"W datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2659 LNA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf