Fairchild Semiconductor 74LCX240WMX
74LCX240WMX picture photo
Mfg. Part Number
74LCX240WMX
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74LCX240WMX.pdf
Availability of 74LCX240WMX
QUANTITY
74LCX240WMX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LCX240WMX
Internal Part NumberEIS-74LCX240WMX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LCX
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LCX240WMX
Related Links74LCX, 74LCX240WMX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74LCX240WMX Details Description
Related parts for 74LCX240WMX
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 4.95MM datasheet.pdf
SNPPR HOSE CLAMP MAX 1.724'' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
330UF 35V 10.5X23 105C RAD datasheet.pdf