NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LV139BQ,115
74LV139BQ,115 picture photo
Mfg. Part Number
74LV139BQ,115
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16DHVQFN
Datasheet Download
74LV139BQ,115.pdf
Availability of 74LV139BQ,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LV139BQ,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LV139BQ,115
Internal Part NumberEIS-74LV139BQ,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDecoder/Demultiplexer
Circuit1 x 2:4
Independent Circuits2
Current - Output High, Low12mA, 12mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply1 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DHVQFN (2.5x3.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LV139BQ,115
74LV139BQ,115 Details Description
Related parts for 74LV139BQ,115
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/4 BK 48 IN datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.9MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf