NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LV14PW,112
74LV14PW,112 picture photo
Mfg. Part Number
74LV14PW,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14TSSOP
Datasheet Download
74LV14PW,112.pdf
Availability of 74LV14PW,112
QUANTITY
74LV14PW,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LV14PW,112
Internal Part NumberEIS-74LV14PW,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LV
PackagingTube
Logic TypeInverter
Number of Circuits6
Number of Inputs6
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply1 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)40µA
Current - Output High, Low12mA, 12mA
Logic Level - Low0.3 V ~ 1.1 V
Logic Level - High1.4 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 3.3V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LV14PW,112
74LV14PW,112 Details Description
Related parts for 74LV14PW,112
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 62POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH SRL 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16LFCSP datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
F BK 40/300 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf