NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LV165AD-Q100J
74LV165AD-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74LV165AD-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC
Datasheet Download
74LV165AD-Q100J.pdf
Availability of 74LV165AD-Q100J
QUANTITY
74LV165AD-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LV165AD-Q100J
Internal Part NumberEIS-74LV165AD-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74LV
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionParallel to Serial
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LV165AD-Q100J
74LV165AD-Q100J Details Description
Related parts for 74LV165AD-Q100J
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SMD GRABBER PATCH CORD 24" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC XLATR BI-DIREC 24-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 3CONT DIN 6MM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf