NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LV165D-Q100J
74LV165D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74LV165D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC
Datasheet Download
74LV165D-Q100J.pdf
Availability of 74LV165D-Q100J
QUANTITY
74LV165D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LV165D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74LV165D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74LV
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionParallel to Serial
Voltage - Supply1 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LV165D-Q100J
74LV165D-Q100J Details Description
Related parts for 74LV165D-Q100J
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
HEAT SHRINK KYNAR 1/4" X 4' datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
1MM DDR3 DIMM VTTH /LUB 240CKT datasheet.pdf