NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LV251D,118
74LV251D,118 picture photo
Mfg. Part Number
74LV251D,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC 8-INPUT MUX 3-ST 16SOIC
Datasheet Download
74LV251D,118.pdf
Availability of 74LV251D,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74LV251D,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LV251D,118
Internal Part NumberEIS-74LV251D,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Mar/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplexer
Circuit1 x 8:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low6mA, 6mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply1 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LV251D,118
74LV251D,118 Details Description
Related parts for 74LV251D,118
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT PLUG datasheet.pdf
8-Pin, 24-Bit, 96 kHz Stereo D/A Converter IC datasheet.pdf