NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC1G04GW-Q100H
74LVC1G04GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74LVC1G04GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER SGL W/BUFFER 5TSSOP
Datasheet Download
74LVC1G04GW-Q100H.pdf
Availability of 74LVC1G04GW-Q100H
QUANTITY
74LVC1G04GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC1G04GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74LVC1G04GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits1
Number of Inputs1
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)200µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.6ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSSOP
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC1G04GW-Q100H
74LVC1G04GW-Q100H Details Description
Related parts for 74LVC1G04GW-Q100H
BOX ALUM BLACK/NAT 4.72"LX4.06"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 16-14AWG #8 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf