NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC1G175GW-Q100H
74LVC1G175GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74LVC1G175GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC FLIP FLOP SGL D POS SC-88
Datasheet Download
74LVC1G175GW-Q100H.pdf
Availability of 74LVC1G175GW-Q100H
QUANTITY
74LVC1G175GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC1G175GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74LVC1G175GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMaster Reset
TypeD-Type
Output TypeNon-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Frequency - Clock200MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL4ns @ 5V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent10µA
Input Capacitance2.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC1G175GW-Q100H
74LVC1G175GW-Q100H Details Description
Related parts for 74LVC1G175GW-Q100H
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf