NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC1G32GN,132
74LVC1G32GN,132 picture photo
Mfg. Part Number
74LVC1G32GN,132
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-XSON
Datasheet Download
74LVC1G32GN,132.pdf
Availability of 74LVC1G32GN,132
QUANTITY
74LVC1G32GN,132 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC1G32GN,132
Internal Part NumberEIS-74LVC1G32GN,132
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)200µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.7ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package6-XSON, SOT1115 (0.9x1)
Package / Case6-XFDFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC1G32GN,132
74LVC1G32GN,132 Details Description
Related parts for 74LVC1G32GN,132
SWITCH ROTARY DP 6POS 25MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ELECTRICAL TESTER W/RESISTANCE datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX18 10NS 64QFP datasheet.pdf
MCU ARM 768KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf