NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC1G38GW-Q100H
74LVC1G38GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74LVC1G38GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP
Datasheet Download
74LVC1G38GW-Q100H.pdf
Availability of 74LVC1G38GW-Q100H
QUANTITY
74LVC1G38GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC1G38GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74LVC1G38GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ100 Portfolio for Automotive Logic
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
FeaturesOpen Drain
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low-, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL1.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSSOP
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC1G38GW-Q100H
74LVC1G38GW-Q100H Details Description
Related parts for 74LVC1G38GW-Q100H
IDC CABLE - APR10B/AE10G/APR10B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 48"W datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf