NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74LVC244ADB-Q100J
74LVC244ADB-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74LVC244ADB-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC OCT BUFF/DRVR TRI-ST 20-SSOP
Datasheet Download
74LVC244ADB-Q100J.pdf
Availability of 74LVC244ADB-Q100J
QUANTITY
74LVC244ADB-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74LVC244ADB-Q100J
Internal Part NumberEIS-74LVC244ADB-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74LVC244ADB-Q100J
74LVC244ADB-Q100J Details Description
Related parts for 74LVC244ADB-Q100J
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
ANTENNA ISM BAND PCB W/CABLE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 10V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf