| Internal Part Number | EIS-74V1G80STR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Flip Flops | |
| Series | 74V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Standard | |
| Type | D-Type | |
| Output Type | Inverted | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 1 | |
| Frequency - Clock | 180MHz | |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF | |
| Trigger Type | Positive Edge | |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V | |
| Current - Quiescent | 1µA | |
| Input Capacitance | 4pF | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 74V1G80STR | |
| Related Links | 74V1G, 74V1G80STR Datasheet, ST Distributor | |
 | 6110.4220 | INLET C16 4.8 QC 2.0MM PNL SNAP | datasheet.pdf | |
 | 357-012-540-202 | CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO | datasheet.pdf | |