| Internal Part Number | EIS-74V1T384STR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 74V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Bus Switch | |
| Circuit | 1 x 1:1 | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Current - Output High, Low | - | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |