| Internal Part Number | EIS-74V1T77STR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Latches | |
| Series | 74V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch | |
| Circuit | 1:1 | |
| Output Type | Standard | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Delay Time - Propagation | 5.3ns | |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |