| Internal Part Number | EIS-74V2G70STR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Family | Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | 74V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Logic Type | Buffer/Line Driver, Non-Inverting | |
| Number of Elements | 3 | |
| Number of Bits per Element | 1 | |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |