NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74VHCT595D-Q100J
74VHCT595D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74VHCT595D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REG 8BIT SISO 16SOIC
Datasheet Download
74VHCT595D-Q100J.pdf
Availability of 74VHCT595D-Q100J
QUANTITY
74VHCT595D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74VHCT595D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74VHCT595D-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74VHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypeTri-State
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionSerial to Parallel, Serial
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74VHCT595D-Q100J
74VHCT595D-Q100J Details Description
Related parts for 74VHCT595D-Q100J
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf