| Internal Part Number | EIS-7512A5-3-A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 20/Dec/2013 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Optics - LEDs - Light Pipes | |
| Series | 7512 | |
| Color | Clear | |
| Configuration | 3 Ports/6 Wide | |
| Type | Rigid | |
| Mounting Type | * | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 7512A5-3-A | |
| Related Links | 7512A, 7512A5-3-A Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor | |
 | RT0805BRD07220RL | RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 | datasheet.pdf | |
 | SMCG170CAHE3/57T | TVS DIODE 170VWM 275VC SMC | datasheet.pdf | |
 | 1897814 | TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM | datasheet.pdf | |
 | OP-XR3 | SWITCH 1NO 1NC SPDT | datasheet.pdf | |
 | 480-80-248-00-001101 | HEADER SOLDER CUP 2.54MM | datasheet.pdf | |